20 Bin Engelli Memur Alımı 2012

“Engelli sınavında haksız rekabete son verdik” diyen Bakan Şahin 2012 yılında 20 bin boş engelli kadrosuna atama yapılacağını söyledi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin daha çok engelli vatandaşın hayalini gerçekleştirebilmesi için 2012 yılında 20 bin boş engelli kadrosuna atama yapılacağı müjdesini verdi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’dan da görme engellilere müjde geldi.

“Engelsiz Yaşam İçin Bilişim Teknolojileri Sempozyumu”nun 3′ncüsü Ankara’da gerçekleştirildi.

Programda konuşan Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Fatma Şahin, Mart ayında engelliler için yapılacak sınavda, fırsat eşitliğini sağlayacak bir düzenlemeye gidildiğini söyledi.

Bakan Şahin, “Engelliler için yapılan sınavda haksız rekabeti ortadan kaldırmak için ÖSYM ve Sağlık Bakanlı ile bir çalışma yaptık. Yapılan çalışmanın sonunda, engelliler artık rahatsız oldukları alana göre sınava gireceklerdir. İstihtamda boş olan memur ve işçi kadroları bu sınavdan sonra yerleştirilecektir. Bu sınav sonucunda 20 bin boş kadroya atamalar yapılacaktır” dedi.

“Asıl Engeller Kalpte”

Esas engelin elde varlıkta olmadığını gördüğünü ifade eden Şahin, “Asıl engelin kalpte olduğunu gördük. Önce kalplerimizi birbirimize açtık. Sonra engelleri kaldırdık. Önce mevzuatımızı genişlettik. Cumhuriyet tarihinde engelli yasası çıkardık. Geldiğimiz noktada birçok şeyi başardık ama yapacak daha çok şeyimiz var. Biz kimsesizlerin kimiyiz, sessiz yığınların sesiyiz.” dedi.

Fatma Şahin, engellilerle ilgili çalışmalarla ilgili şu bilgiler verdi:

“2011 Eylül ayındaki rakamlara göre, evde bakımı yapılan 339 bin 186 engelli, 95 özel bakım ünitesinde 7 bin kişinin bakımı yapılmakta, 11 ilde 124 yaşam evinde engelliler merkezinde rehabilitasyon hizmeti sunulmakta, 415 aileye ise evde rehabilitasyon sağlamaları için imkanlar sunulmakta. 527 bin vatandaşımıza verilen engelli maaşı, 1 milyar 95 liraya ulaştı. 30 bin engelli işçi olarak istihdam edilmektedir. Bu sayı 4 kat arttı.”

Engellilerin ulaşımını kolaylaştırmak açısından da çalışmalar yapılması gerektiğinin altını çizen Şahin, belediyelerle beraber kentlerin yeniden yapılandırılmasında önemli görevler düştüğüne değindi.

“Azmin ve Kararlılığın Olduğu Yerde Engellerin Olmayacağını Gördük”

Toplantıda konuşan Ulaştırma ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım da 2009 ‘da başlatılan Ulaşımda ve İletişimdeHayatın Her Anında Ben de Varım projesinin 3 yaşına girdiğinin kaydetti. Önemli olan bu anlayışın kamu dışında firmalar tarafından bir sosyal sorumluk olarak belirlenmesi gerektiğinin kaydeden Yıldırım, şöylekonuştu:

“İnşallah sosyal sorumluk anlamında çok daha güzel projelere ulaşacağız ve göreceğiz. Projelerimiz, hayal aşamasında kaldıkça kimsenin itirazı olmuyor. Ama gerçeğe taşıyalım dediğimiz zaman yasalar bürokrasi zihniyet karşınıza çıkıyor. İşte buradaki kardeşlerimiz, bize azmin ve kararlılığın olduğu yerde, hiçbir engel olmadığını gösterdi.”

“Başbakan’ın Önemli Talimatları Var”

Başbakan’ın en çok üzerinde durduğu konulardan birinin engellilerin yaşama kazandırılması olduğunu ifade eden Yıldırım, “Başbakan’ın bu konuda ciddi talimatları oldu. Anayasa da engellilere fırsat eşitliğinin sağlamayı amaçlıyoruz. Bedelli askerlik kanunundan gelen kaynakları da engellilere kullanılması için tahsis yaptık. Çalışmalar her alanda tüm hızıyla devam ediyor” dedi.

Yıldırım, görme engelliler için hazırlanan “Gören Göz Projesi”nde son aşamaya gelindiğini ifade ederek,     “Gören göz projesi testleri yapıldı. Bunu ihtiyaç sahiplerine dağıtma aşamasına geldi.Başbakan Erdoğandinlendikten sonra dağıtılacak. Görme engelliler hayata bağlayacak. Yanlarında hayat arkadaşı olacak” şeklinde konuştu.

Kaynak: TRT

Bir önceki yazımız olan KPSS Yerleştirme Sonuçları Açıklandı başlıklı makalemizde 2011 kpss sonuçları, 2011 kpss tercih sonuçları ve 21-30 kasım kpss tercihleri sonuçları hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

Benzer YazılarYorum yok.“20 Bin Engelli Memur Alımı 2012”

Cevapla

Ad:
Email:
Yorum:
?
window machinery pvc window machine window machinery pvc window machine