20 Bin Engelli Memur Alımı | özürlü memur alımı

engelli memur alımı 200x200 20 Bin Engelli Memur AlımıEngelli ve iş arayan vatandaşlara müjdeli haber Bakandan geldi.. 2012 yılı Haziran ayına kadar 20 bin engelli memur alımı yapılacak.Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, “Bütün engelli kadrolarının boş olduğunu biliyoruz.” dedi.

Bununla ilgili olarak Nisan ayında sınav yapacağız ve Haziran ayında bütün engelli kadrolarını doldurmak istiyoruz” dedi.Hilton Otel’de gerçekleştirilen Dünya SağlıkÖrgütü ve Dünya Bankası tarafından hazırlanan “Dünya Engelliler Raporu” Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in katıldığı toplantıda tanıtıldı. Toplantıya Bakan Şahin’in yanı sıra Dünya Bankası Türkiye Direktörü Martin Raiser, Dünya Sağlık Örgütü Türkiye Temsilcisi Maria Cristina da hazır bulundu. Toplantıda konuşma yapan Raiser, “Engellilerin sağlık eğitim ve istihdam ihtiyaçlarını karşılamak genel bir gerekliliktir ve kalkınma konusudur” dedi.

Daha sonra Dünya Bankası’ndan Alexandra Posarac ve Dünya Sağlık Örgütü’nden Tom Shakespeare, engelliler raporunu tanıttı.Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin yaptığı konuşmada, “Sorun analizlerini iyi yerine koyup ve doğru çözümleri yakalayabilmekti. Bugün bu salonda ülkemizin bu konudaki geldiği zihinsel dönüşümü gösteriyor. Yola çıkarken sürdürülebilir büyümeyi sağlamamız gerektiğine toplumsal huzur ve barışın sürdürülebilir büyümeden geçtiğine, sürdürülebilir büyümeyi sağlayabilmemiz için de kalkınmanın özü birey olduğunu 74 milyonun herkesin bütün kapasitesini kullanarak kalkınabilme hamlemizi ve stratejilerimizi koymamız gerektiğine inandık.

Yalnızca kalkınma modelimizin güçlü ve sağlıklı erkekler üzerine koyduğumuz bir modelin hiçbir hedefi bize ulaştıramayacağını, 74 milyon herkesin birinci sınıf vatandaş olduğunu, herkesin bütün kapasitesini kullandığı bir modelin bizim için gerçek bir kalkınma modeli olduğuna inandık” dedi.

Hukuki ve zihinsel devrimin çok önemli olduğuna dikkat çeken Bakan Şahin, “10 yıl içerisinde gördüğümüz en büyük eksikliklerden bir tanesi engellinin topluma kazandırılması, engelsizlerdeki zihinsel dönüşümüdür. 74 milyonun bu sorunu kucaklayarak empati ile bu sorunu görmesi gerekir. Devletin bakışı en önemli başlıktır. Hukuki ve zihinsel devrim, bu konuda çok önemli. 10 yıl öncesine kadar engelli evinden çıkamıyor istihdama katılım sağlayamıyordu.

Biz hukuki temellerle birlikte eğitimde fırsat eşitliğine önem verdik. Engelliler, ‘ben sistemin içinde çalışmak istiyorum istihdamın içinde olmalıyım’ dedi. Bizde işçilerde 3 kat kamuda 4 kat alım sağladık. Ama kadroların hala boş olduğunu biliyoruz. Engellilerin eğitim sağlık ve istihdam konusunda bütün engelleri aşmak için çalışıyoruz. Sivil toplum örgütleriyle yani damdan düşenlerle bir araya gelmeliyiz” diye konuştu.

Bakan Şahin, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak yardımlaşmaya 10 kat bütçe ayırdıklarını ifade ederek, “Avrupa’daki ekonomik krizde ülkeler sosyal alanda bütçeyi azaltıyor. Fakat biz bunun tam tersini savunuyoruz. Eğer bunu bütçeye azaltırsanız sorunlar daha da büyür. 2012′de yeni stratejik planımızda engellilerin artık caddeye çıkmasını sağlamak insanca yaşamak için önündeki engelleri kaldırması için her şeyi yapacağız” dedi.

Her engellinin kendi içerisinde sınava gireceğine dikkat çeken Bakan Şahin, Haziran ayında bütün engelli kadrolarını dolduracaklarını söyledi. Şahin, “Engellilerin istihdama katılmasında daha önce bedensel engelliler işitme engelliler ve daha birçok engelli aynı sınava giriyor. Aynı zaman diliminde sınavı bitirmek zorundaydı. Bu yüzden de bireysel engelli arkadaşlarımız daha hızlı sınavı yapıyordu. Biz bunu değiştirdik artık her engelli kendi içerisinde sınava girecek.

Bütün engelli kadroları boş olduğunu biliyoruz bununla ilgili olarak nisan ayında sınav yapacağız ve haziran ayında bütün engelli kadrolarını doldurmak istiyoruz. Kura çekiminde diğer eğitim kurumundan mezun olanlara da sınavla istihdam sağlayacağız. Şu anda tüm raporlara Türkiye için iyi diyorlar fakat biz en iyi olmalıyız. Türkiye engellisini kadınını görmeli, yaşlısını görmeli. Devlet insan merkezi olacak ki ileri demokrasinin yolu buradan geçsin” şeklinde konuştu.

Toplantı sonrasında basın mensuplarının “İstihdamla ilgili olarak kamuya ne kadar personel alınacak?” sorusuna Bakan Şahin, “Bu konuda çok başarılı olan belediye başkanlarımız da var. Kendi ilçesini kendi mahallesini kendi ilini bu konuda yapılandırma gayretinde olanlar da var. Biz şu anda bakanlık olarak bunu çıkardık. Daha zayıf olanların güçlenmesi için bakanlık olarak her türlü desteği veriyoruz. Artık bundan sonraki süreç de yapanla yapmayanın ayırt edildiği bir denetim sistemini de hayata geçiriyoruz. Yasanın gereğini yapmalarını uygulayıcılardan takip ediyoruz.

Zamanı çok iyi kullanmadılar çok yavaş hareket ettiler. Hiç olmazsa bu 5 ayı çok hızlı hareket ederek kullanabilirler. Şu anda 20 bine yakın boş kadro var. Hem özel de hem kamu da hepsini dolduracak bir planlama yapıyoruz. Haziran ayında da sizinle paylaşacağım” dedi.

Bir önceki yazımız olan ÖSYM Sözleşmeli Personel Alımı başlıklı makalemizde 2012 sözleşmeli mühendis maaşı, ösym personel alımı ve ösym sözleşmeli personel alımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

Benzer Yazılar2 Yorum var "20 Bin Engelli Memur Alımı | özürlü memur alımı"

commenter
fazlı çetin | Şubat 22nd, 2012 at 17:22

çok açil iş arıyorum engelliyim

commenter

cok acıl ıs arıyorum

Cevapla

Ad:
Email:
Yorum:
?
window machinery pvc window machine window machinery pvc window machine