2012 YGS Soru ve Cevapları | ygs soru ve cevapları 2012

Üniversiteye girişte ilk aşaması olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı saat 12.40′da sona erdi. Sınavda adaylara 4 alanda 40′arda toplam 160 soru yöneltildi

Türkçe Testi


 

MATEMATİK TESTİ

GEOMETRİ TESTİ

TARİH TESTİ

COĞRAFYA TESTİ

FELSEFE TESTİ

FİZİK TESTİ

KİMYA TESTİ

BİYOLOJİ TESTİ

 

 

 

 

Sınavın değerlendirilmesi

YGS’de en az bir puan türünde 140 ve üzeri puan alamayan adayların, YGS puanları ile bir yükseköğretim programını tercih etme ve Lisans Yerleştirme Sınavları’na (LYS) girme hakları bulunmayacak.

YGS puanlarından 140′ın altında olanlar için ilgili yerleştirme puanı hesaplanmayacak.

Sınavda 140-180 arası puan alan adaylar sadece meslek yüksekokulu ön lisans programları ile açıköğretim programlarını tercih edebilecek. YGS puanlarının en az biri 180 olan adaylar LYS’ye girmeye hak kazanabilecek.

YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar LYS’lere girme hakkı kazanacak.

Sınavda 180 ve üzeri puan alanlar, hem meslek yüksekokulu ön lisans programları ile açık öğretim programlarını hem de YGS puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih edebilecek.

Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için ise YGS puanlarından en az birinin 140 ve üzeri olması gerekecek.

Adaylar YGS sonuçlarını T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin ”http://sonuc.osym.gov.tr” internet adresinden öğrenebilecek.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, geçen yıl yaklaşık 20 gün içinde sınav sonuçlarının açıklandığını belirterek, ”Bu yıl elimizden geldiği kadar bu süreyi azaltmayı hedefliyoruz” şeklinde açıklama yapmıştı.

 

 

Bir önceki yazımız olan Key Ödemeleri Başlıyor başlıklı makalemizde 2012 key ödemeleri, cv örnekleri doc ve cv örnekleri indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

Benzer YazılarYorum yok.“2012 YGS Soru ve Cevapları | ygs soru ve cevapları 2012”

Cevapla

Ad:
Email:
Yorum:
?
window machinery pvc window machine window machinery pvc window machine