5 bin liraya eleman aranıyor

Milyonlarca işsizin olduğu Türkiye’de bazı sektörler ise çalıştıracak eleman bulamıyor

Çalışacak eleman sıkıntısı yaşanan sektörlerden birisi de işitme sektörü. Kalifiye eleman açığı yaşanan işitme sektöründe özellikle odiometrist sıkıntısı had safhada… Sadece 60-65 odiolog olduğunu söyleyen Si-Ser İşitme Merkezleri Genel Müdürü Mahfuz Ağaç, “3-5 bin TL maaşa bile odiolog aranıyor ancak yok. 4 yıllık Odioloji bölümlerini tercih eden gençler mezun olunca iyi ücretle iş bulabilir. Devletin de odiometrist sıkıntısı var” dedi.
Sağlık meslek lisesi mezunlarının dikey geçiş yapabildiğini ifade eden Mahfuz Ağaç, “Yatırım yapmak isteyenler de personel bulamıyor. Yılda 100 mezun verilse bile sıkıntı yaşanmaz” diye konuştu.

GÖZLÜK KADAR İŞİTME CİHAZI KULLANILMIYOR

Siser İşitme Merkezleri Genel Müdürü Mahfuz Ağaç , Türkiye’de yaklaşık dört milyon işitme engelli vatandaşın bulunduğuna dikkat çekerek, “İşitme cihazlarının standardı yok” dedi. Ağaç, Türkiye’de nüfusun yüzde 8-9’unun işitme kaybı nedeniyle cihaz kullanması gerekirken, bugün cihaz kullananların oranının sadece yüzde 1 olduğuna da dikkat çekiyor.

Türkiye’de yaklaşık 4 milyon işitme engelli vatanda rağmen yılda 110 bin civarında işitme cihazı satıldığını ifade eden Ağaç, “İşitme cihazı çok önemli olmasına karşın gözlük gibi tercih edilmiyor” diye konuştu.

AVRUPA’NIN YASAKLADIĞI CİHAZLAR TÜRKİYE’DE

Yaklaşık 4 milyon işitme engellinin bulunduğu, yılda 110 bin işitme cihazının satıldığı Türkiye’de her yıl ciddi sorunlara yol açan binlerce cihazın tüketiciyle buluştuğunu bildiren Si-Ser İşitme Merkezleri Genel Müdürü Mahfuz Ağaç, “Geçen yıl, kulakta travmaya neden olabilecek 45 bin cihaz satıldı” dedi.

FRENİ TUTMAYAN CİHAZLAR

Avrupa’nın satışına izin vermediği işitme cihazlarının yarattığı tehlike konusunda bilgi veren Mahfuz Ağaç, şöyle konuştu: “40-45 bin adet, freni tutmayan aracın trafiğe çıkması gibi düşünebilirsiniz. İnsanların kulağında freni tutmayan cihazlar var. Avrupa’da işitme cihazlarının onaylandığı bir merkez var. Cihazlara ‘dijital’ veya ‘analog’ gibi sınıflama yapılıyor. Desibel ayarı olmayan cihazlar faydadan çok zarar veriyor. Çünkü ayar yaparak; 130 veya 140 desibelin üzerine geçtiği anda sesi kısabilirsiniz. Bar ve konserde 115 desibel ses çıkar. Jet motorunun sesi 145 desibeldir. Siz işitme engellilere desibel ayarı yapılmamış cihaz verirseniz faydadan çok zarar verirsiniz.”

Odyoloji nedir? Odyolog kimdir?

Odyoloji işitme, dengeyle ilgili çalışmaların yapıldığı ve işitme- denge bozukluklarının araştırıldığı bilim dalıdır. Odyoloji biliminin uygulayıcıları, meslek elemanlarına odyolog denir. Odyoloji Uzmanına işitme bozuklukları uzmanı da denmektedir. Odyolog işitme kaybı ya da denge bozukluğu tanısını koyar ve hastaya Kulak Burun Boğaz hekimiyle birlikte tedavi ve rehabilitasyon konusunda danışmanlık yapar. Seçenekler sunar. (işitme cihazı, koklear implant vb.) Türkiye’de kimi işitme ve konuşma bozuklukları uzmanları konuşma terapisti olarak özel eğitim merkezlerinde, özel kliniklerde, üniversitelerde çalışabilmektedir. Odyoloji bilimi çok çeşitli disiplinlerle karşılıklı ve sıkı ilişki içersindedir. Kulak Burun Boğaz Hekimleri, Odyometristler, Dil Konuşma Terapistleri, Özel Eğitim Uzmanları, İşitme Engelliler Öğretmenleri, Fizyoterapistler, Psikologlar odyologların çalışma alanları içersinde zaman zaman yer alırlar.

Bir önceki yazımız olan Pizza pizza iş başvurusu personel alımı 2011 başlıklı makalemizde 2011, iş başvuruları ve pizza pizza hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

Benzer Yazılar4 Yorum var "5 bin liraya eleman aranıyor"

commenter

merhaba ben 15yılık usata aşcı yım sizinle yutdışında calışmak isterım saygılarımla 05346812399 04422141063

commenter

mrb bn nihat siznle yurtdışında çalışmak isterim 15 yıllık usta aşçıyım en son cezayir özgün inşaatta 2 yıl mutfak şefliği yaparak çalışrım . rusya omoskovada tekser inşaaatta uzun yıllar çalıştım bilDİĞİM DİLEER ŞUNLARDIR=
arapça
frannsızca
rusça
bnim branşımla ilgili döner kebap ızgara çeşitler balaık ızgara balık buğlama balık tava soğuk mezeler sıcak yemek ler ve fırın yemekkleri salatalar ve tatlı çççeşitleri E sınıfı ehliyetim var erzurumda ikamegah ediyorum
SaYgIlArImLa
EV=04422141063
cep = 05346812399

commenter
erdal çoğaltay | Ocak 31st, 2013 at 18:44

tıbbi labaratuvar+iktisat mezunuyum iş arıyorum.

commenter
auto loan calculator edmunds | Nisan 8th, 2013 at 19:18

That is a good tip particularly to those fresh to the blogosphere. Short but very precise information… Thanks for sharing this one. A must read article! auto loan calculator edmunds http://cort.as/3qac

Cevapla

Ad:
Email:
Yorum:
?
window machinery pvc window machine window machinery pvc window machine