Almanya 50 Aradan Sonra Yine İşçi Alıyor

Türkiye’den Almanya’ya ilk olarak 1961 yılında başlayan işçi göçünün ardından aradan geçen 50 yıl sonra bu kez, Almanya’ya “donanımlı, nitelikli eleman göçünün” sağlanması amacıyla Almanya İŞKUR Başkanı Bundesagentur Für Arbeit Heinrich Alt ile Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Genel Müdürü Kemal Biçerli 14 Ekimde Almanya’da bir araya gelecek.

Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili Nihat Sorgeç, yaptığı açıklamada, Çalışma Bakanlığı himayesinde çalışan Almanya İŞKUR’un 115 bin çalışanı bulunan kurumsallaşmış büyük bir kurum olduğunu belirterek, istihdamın artırılması, işsizlikle mücadele ve ekonominincanlanmasına yönelik çalışmalar yaptığını söyledi.

Almanya’da, istihdamın canlanması amacıyla ihtiyaç görülen ara eleman istihdamı için Vietnam’dan işçi talebinde bulunulduğunu ifade eden Sorgeç, ”Bunun üzerine Alman İŞKUR Başkanı ile bir görüşme yaptım ve Almanya’nın ihtiyacı olan ara elemanın Türkiye’den sağlanabileceğini ilettim. Bu öneriye sıcak baktı. Bunun üzerine görüştüğüm İŞKUR Genel Müdürü Biçerli’nin de sıcak bakması üzerine 14 Ekimde bir görüşme ayarladık” diye konuştu.

Bu görüşmede Almanya’nın ihtiyaç duyduğu ara eleman sayısı ve niteliği gibi konuların görüşüleceğini anlatan Sorgeç, şunları bildirdi:

”Türkiye’den Almanya’ya ilk olarak 1961 yılında işçi göçü başladı. Aradan geçen 50 yıl sonra Almanya, bu kez donanımlı eleman için Türkiye’den talepte bulunacak. Ancak, Almanya’da teknik dallarda, özel sektörde, hizmet sektörde eleman sıkıntısı yaşanıyor. Yani hasta ve yaşlı bakıcı, teknisyen, tıbbi sekreter gibi ara mesleklerde çalışacak işçilere ihtiyaç var. Yani Türkiye’deki meslek lisesi mezunları, Almanya’da çalışabilir.”

Güney Almanya’nın bazı eyaletlerinde teknik dallarda eleman sıkıntısı yaşandığını, Doğu Almanya’da ise turizm sektöründe çalışacak ara elemanlara ihtiyaç olduğunu ifade eden Sorgeç, yaşlı nüfusun ağırlıkta olduğu Almanya’da en fazla yaşlı bakıcısına ihtiyaç bulunduğunu anlattı.

Almanya’nın istediği ara elemanlardan mesleğiyle ilgili lise diploması istendiğini, bu konuyla ilgili açılan kurslardaki sertifikaların yeterli olmadığını kaydeden Sorgeç, Türkiye’den Almanya’ya gidecek işçilerde en önemli sorunun yabancı dil konuşma olduğunu ifade ederek, 14 Ekimde yapılacak görüşmede bu sorunun nasıl aşılacağının da görüşüleceğini söyledi.

Bir önceki yazımız olan Öğrencilere Burs Veren Kurumlar başlıklı makalemizde 2011 2012 burs, 2011 burs sonuçları ve başbakanlık bursu hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

Benzer Yazılar3 Yorum var "Almanya 50 Aradan Sonra Yine İşçi Alıyor"

commenter

almanyada calışmak için başvuruyu bu sayfadanmı başka biryerdenmi yapacagız raylı sistem teknolojisi bölümü mezunuyum

commenter
sibel karabaş | Kasım 17th, 2011 at 22:40

1976 izmir dogumluyum, yaşlı bakımında çalışabilirim, 05323002594

commenter
Seyit Gençay | Kasım 20th, 2011 at 01:28

hayır anlamıyorum.. arkadaşlar.. siz neden olur olmadık yerlere niye böyle yorumlar yapıyosunuz.. buray ayok benide işe alın yok bilmem ney mezunuyum diyerek bişi olmaz.. heryerde bunu görüyorum.. hiç kusura bakmayın.. ne o alman işkur müdürü nede türkiyenin işkur başkanı buraya giripte size yardımcı olmaz.. yapmayın.. kendinizi reklam etmeyin..

Cevapla

Ad:
Email:
Yorum:
?
window machinery pvc window machine window machinery pvc window machine