Camilerde hutbeyle işsiz aranacak

ÇALIŞMA ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın 81 il arasında yapılan değerlendirmesinde ’Performans birinciliği ödülü’ alan Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Adana İl Müdürlüğü, camilerde hutbeyle işsiz kursiyer arayacak.

İŞKUR İl Müdürü Haşim Meydan, kentin en büyük sorununun işsizlik olduğunu belirterek, camilerde okunacak hutbelerle iş arayanlara ve meslek sahibi olmak isteyenlere ulaşmaya çalışacaklarını söyledi. İşsizlere istihdam yaratmak için yoğun çaba harcadıklarını bildiren Meydan, Adana’da işsizliğin yanı sıra iş beğenmeyenlerin de çok olduğunu vurguladı. Meydan, şunları söyledi: “Adana Sanayi Odası, İŞKUR ve Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle, şu anda sanayiye yönelik Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri Beceri 10 çerçevesinde yüzde 90 iş garantili kurslar açıyoruz. Ancak bu kurslara geçen yıl olduğu gibi bu yıl da eleman bulmakta sıkıntı çekiyoruz. İŞKUR’da kayıtlı 48 bin 948 kayıtlı işsiz var. Bu kişilerden yüzde 7’si meslek kursu için davetimize iştirak ediyor. Bu kişilere ulaşmak için çeşitli duyurular yapıyoruz. Biz de kayıtlı adreslerine iadeli taahhütlü mektup ve mail gönderiyoruz, telefonlarına mesaj yolluyoruz. İmkanımız olsa, tek tek evlerine gidip, ’Gel şu kursa başla ve çalış’ diyeceğiz. Böyle olmasına rağmen eleman bulmakta zorluk çekiyoruz. Yeteri başvuru olmuyor, bu yüzden istediğimiz sayıda kurs açamıyoruz. İşveren hazır, eğitim verecek okullar hazır, İŞKUR, ’Eğitim boyunca ben paranı vereceğim, sigortanı yatıracağım’ diyor ama sanayi için eleman bulamıyoruz.” Haşim Meydan, artık ’ne iş olsa yaparım’ devrinin bittiğini kaydetti. Meydan, “Adana’da işsizlikten ziyade ’işbeğenmemezlik’ var. Biz de katılımın arttırılması için ne yapabiliriz diye düşündüğümüzde, muhtarlarla görüşmeyi düşündük. Onlar mahallesindeki işsizlere bir şekilde ulaşıp, kurslara yönlendirir. Ayrıca, bununla da sonuç alamazsak, özellikle kenar mahallelerde gerektiğinde müftülüğümüzle de işbirliği yaparak, cuma hutbelerinde duyuru yapmayı, mesleki kursları duyurmayı düşünüyoruz” dedi.

Meydan, yeterince kursiyer bulamazlarsa hutbelerle işsizlere ulaşacaklarını dile getirdi. Meydan, “İstihdam garantili kurslara katılanların yüzde 90’ı, taahhüt edilen işyerinde işe başlayacaklardır. Şu anda 11 meslek kursumuz açıldı, biri daha açılacak. Kursiyer bulduğumuz alanda belirlediğimiz 80’e yakın meslekte kurs açmayı sürdüreceğiz” diye konuştu.

Bir önceki yazımız olan İş garantisi var işveren hazır; başvuru yok başlıklı makalemizde işkur kurs açmak için özgeçmiş , www.google.c ve www.google.com tr hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer YazılarYorum yok.“Camilerde hutbeyle işsiz aranacak”

Cevapla

Ad:
Email:
Yorum:
?
window machinery pvc window machine window machinery pvc window machine