Cv Hazırlamada Dikkat Edilecek Hususlar

CV Uzunluğu

ÖRNEK CV ULAŞMAK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ

CV uzunluğu kesinlikle çok uzun olmamalıdır. Fakat çok da kısa olmamalıdır. CV hiçbir zaman bir sayfayı geçmemelidir. Fakat önemli bilgileri de tek bir sayfaya sığdırmaya çalışmamalısınız. Yine de bir sayfaya sığabilecek olan bilgileri de gereksiz kelimelerle uzatmaya çalışmayın, bu çok çabuk fark edilir. Gerek olmayan kişisel bilgiler yazmaktan kaçının. CV’nizi yazarken öyle iyi anahtar kelimeler kullanın ki CV’nizi okuyan kişinin daha kolay aklında kalabilin.

 

CV’de Fotoğraf

 

CV’nize ekleyeceğiniz fotoğraf profesyonel bir vesikalık fotoğraf olmalıdır. Fakat lütfen siz de diğer kişilerin yaptığı hata gibi CV’nize koyacağınız fotoğrafı mankenlik ajansına yollanacak türlerden seçmeyin.

 

Referanslar

 

Hiçbir işverenden CV’nizdeki referansları tek başına ele alıp size iş vermesini beklemeyin. Referanslar sizin kişiliğiniz hakkında ya da çalışma sisteminiz hakkında doğru bilgileri verecek olan kişilerdir. Her iş yerinde referans için 3 referans daima yeterlidir. Referans listenizi öyle bir oluşturmalısınız ki referans listenizde yer alan kişilerin adını ünvanını/pozisyonunu, adresini ve iş saatlerinde dahi ulaşılabilecek telefon numaraları mutlaka yazılmalıdır.

 

İsim/ E-mail/ Telefon

 

CV’nizi yolladığınız kişilerin size ulaşabilmesi için adres ya da telefon bırakabilirsiniz fakat başka alternatifler de vardır bu alternatifler e-mail adresi olabilir. E-mail adresi de referanslar için çok önemli bilgilerden biridir.

 

İş/Kariyer Hedefi

 

İş/kariyer hedefinizin CV’nizde yer almasını istiyorsanız bunu en doğru şekilde ve düzgün sınırlar belirleyerek CV’nize aktarmalısınız. Eğer iş ve kariyer hedefinizi CV’nize yazarsanız işverenin sizi istediğiniz konumdan başka bir konuma yerleştirmesini engellersiniz.

 

Ön Mektup Yazımı

 

CV’nizdeki ön mektupları kimse okumuyor diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Ön mektupta geçmişinizi kısa bir özetle rahatlıkla anlatabilirsiniz.

Örnek bir ön mektup

Sn. Mehmet Şentürk

İnsan Kaynakları Direktörü

BBB A.Ş.

………./İstanbul

19 Eylül 2010

19 Eylül 2010 tarihinde gazete bulunan İnsan Kaynakları Müdürü pozisyonu ile ilgileniyorum. İnsan Kaynakları’nda farklı farklı sektörlerde 20 yıla yakın iş deneyimim ile ilanda belirtilen ‘Tüm İK fonksiyonlarına uygun bulunma’ durumuna uygun olduğumu düşünüyorum.

Amerika’da 5 yıl boyunca sahip olduğum iş deneyimimin de bu sektörde daha iyi olabilmeyi bana amaçlatıyor. Bu sektörde yapmış olduğum tüm deneyimleri en ufak detayına kadar CV’mde bulabilirsiniz.

Dünyaca ünlü ve tanınmış olan bu şirkette iş deneyimimi devam ettirmek istiyorum ve en kısa zamanda bana dönmenizi diliyorum.

Saygılarımla..

…………….. (İsim/Soyisim)

 

Eğitim

 

Eğer yeni mezun olduysanız ya da öğrenci iseniz Cv’nizde bu bölümü olabildiğince uzun tutup yazmalısınız. Sektöre ait ilgilendiğiniz dersleri de itinayla listelenemeniz gerekmektedir.

İş Tecrübesi

Eğer bir iş tecrübesine sahipseniz CV için burası en önemli bölümdür ve düzgün şartlarda doldurulması gerekir. Çünkü işveren sizi işe alırken iş tecrübelerinizi daima göz önüne alır ve bu sizin istediğiniz iş için çok önemlidir.

Yabancı Dil

Eğer bir yabancı dil bilmiyorsanız CV’nizde bu bölüme yer vermeyiniz. Fakat eğer bir ya da daha çok dil biliyorsanız bu dilleri derecelendirme yaparak CV’nize yazın. Derecelendirmeyi öyle bir yapın ki, görüşme esnasında size yapılacak olan yabancı dil testinde zor durumda kalmayın.

Aktiviteler ve Hobiler

Bu bölümde kendiniz olmaktan kaçınmayın. Sırf doldurmuş olmak için hakkında hiçbir şey bilmediğiniz hayatınızda hiç yapmadığınız aktiviteleri yazmayın. Eğer gerçekten kitap okumaktan hoşlanıyorsanız ne tür kitaplar okumaktan hoşlandığınızı belirtmeyi de unutmayınız.

*Ön mektubunuzu gönderecek olduğunuz hedef kitledeki okuyucuya ve sektöre göre özelleştirmelisiniz.

*Başvuduğunuz şirketin size neler kazandıracağından çok sizin ona neler kazandırabileceğinizden bahsetmeyi ihmal etmeyin.

*Kariyer hedefinie iyi odaklanın. Şirketin size verebileceği her türlü poziyonu kabul edebilecek olsanız dahi bunu belli etmeyin.

*Genel anlamda konuşurken eski işyerlerinizde yaşadığınız veya yaşamınız hakkında negatif bilgiler yazmaktan kaçının.

*Anlatmak istediğiniz konuyu kısa ve öz bir şekilde anlatın ve sürekli gereksiz kelimeler katarak uzatmayın.

*Mektup bir sayfayı aşmamalıdır.

*Mektubu iki üç kez önizlemeye almayı unutmayın.

*Ön mektubu ve CV.2nizi göndermeden önce bunları arkadaşlarınıza okutun ve fikirlerini alın.

-Ön mektubunuzun da CV’nizin de bir kopyasını mutlaka elinizin altında bulundurun.

 

CV Kullanmak Ne Kadar Faydalı?

 

Bir işe girdiğiniz zaman daha doğrusu o işe girebilmek için başvuruda bulunduğunuz zaman mutlaka sizden özgeçmişinizi yani CV’nizi isteyeceklerdir. CV kullanmak bir işe başlamadan önce yani o işe başvurmak için daima faydalıdır. Çünkü size iş verecek olan kişi sizin özgeçmişinizi, daha önceden hangi sektörlerde nasıl hangi konumda çalıştığınızı, referans olarak kimlerin adını adresini telefonunu verdiğinizi merak eder. Bu ve bunun gibi birçok sorunun cevabı ise başvuruda bulunmak için kullandığınız CV’dir. CV kullanmak hem size hem de işvereninize kolaylık sağlar. Siz hangi konumda hangi ünvanda bulunmak istiyorsanız bunları CV’nizde çok belli edersiniz ve zaten işvereniniz bunu hemen fark edecektir. Siz daha faydalı işler beklediğinizde bunun için size yardımcı olabilecek tek şey CV’nizdir. Yani, referansınız, özgeçmişiniz, kariyeriniz, iş tecrübeniz ve daha birçoğu. Eğer işinizde başarılı olmak istiyorsanız iyi bir tecrübeye sahip olmalısınız ve tecrübelerinizi bulunduracağınız şey ise CV’niz olacak. İşvereninizin sizi istediğiniz konuma getirmesini istiyorsanız işvereniniz sizin ona vereceğiniz CV’nizi kontrol etmek zorundadır ki hangi sektörlerde nasıl işler başardığınızı görmeli ve ona göre karar verip ona göre bir konuma getirilmelisiniz. Aksi halde oldukça zorlanabilirsiniz, çünkü eğer CV’nizi işvereninize teslim etmezseniz istediğiniz konumlara ulaşamayabilirsiniz ve bu sizi oldukça üzer. Üzülmek istemiyorsanız yani hayal kırıklığı yaşamak istemiyorsanız CV’nizi işe başvururken mutlaka yanınızda bulundurmalısınız. İşte CV her zaman bu yüzden faydalıdır, kullanmalısınız..

Patronun gözünde CV

 

İşvereninizin yani patronunuzun gözünde sizin özgeçmişiniz çok önemlidir. Her işveren işe alacağı kişinin nasıl biri olduğunu, daha önceden hangi sektörlere el attığını bilmek ister. Bu onların hakkıdır. Referansınız ne kadar gelişmişse ve ne kadar çok bir sektörde işe el attıysanız patronun gözünde o kadar değerlenirsiniz. Bir patron sizin daha önceden hangi işlere el attığınızı ve o işlerde başarılı olup olmadığınızı mutlaka bilmek ister. CV’niz sizin sadece özgeçmişiniz değil, ileride yapacaklarınızı etkileyecek ve hatta işverenin sizi işe alıp almayacağını etkileyen şeydir. Patron sizi tabiikide çok iyi bir iş alan olarak ister fakat CV’nizde bunun belirtileri yoksa patronun da yapabileceği hiçbir şey yoktur. CV sizin özgeçmişinizdir ve her patron iş alanının geçmişini bilmek ister. İş tecrübeniz patronunuzun gözünde her zaman önemlidir. İşe aldığı elemanın daha önceden hangi sektörlerde iş ele aldığını bilmek ister ki bu onun en doğal hakkıdır. Eğer iyi bir CV’ye sahipseniz zaten kendiliğinden işe alınacaksınızdır fakat son zamanların ve hala gelmiş olan şu alışkanlık var ki, torpil her zaman daha önde geliyor. Fakat işini esasıyla yapan, hak yemeden, iş alanını iyice gözden geçiren tüm işverenler zaten torpili göz önünde dahi bulundurmuyorlar. İyi bir iş için iyi bir patrona sahip olmalısınız ve eğer iyi bir patrona sahipseniz işleriniz zaten her zaman yolunda ilerler. Patronun gözünde CV iş alanı için hayati bir anlam taşır..

ÖRNEK CV ULAŞMAK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ

Google Aramaları:

Benzer Yazılar9 Yorum var "Cv Hazırlamada Dikkat Edilecek Hususlar"

commenter

cahit 1985 dozer opt olarak farsel inşata işe başladım degişik 4 firmada dozer opt olarak çalıştam fimaların ismi tekfen oto yolu erg aş deriner barajı sistem aş ayvalı barajı karaman maraşda ve kaya oglu inşata gökpınar sulama ve hes inşatı sivas da sonra kazı dolgu formeni olarak kaya oglu inşata formen olarak geçiş yaptım 2004de kadar 2004 kaya oglu inşat kırgıztanda yol iş aldı oraya gitim yolişnatında kaz dolgu formeni devam etim2007 de yoluninşaatını bitirdik 52 km biti 2007den libya tekfen sagra çölunde içme suyu inşatıda 1 yıl çalıştım 2008 kadar2008de gurcustanda azer inşatakazı dolgu formeni baku tıflıs kars demir yolunun inşatında ve yol inşatında çalıştım 45 km yol inşatının devlet yolunun inşatındaçalıştım yolu bitirdik 45 km reyi 06 21 2011 de turkiye gelidim şimdilik iş arıyorum dikatinize sizinle çalışmak istiyorum

commenter

celal 1994 den kazakıstan tengız de 2001 yıl na kadar kamp amırlıgı yardıncı olarak calıstım 4 sene ara verdım tekrar kazakıstan tengıze 2005 de gıttım aynı gorevımı devam etım 3 yıl da sonra kazakıstan almatya tırasfer olarak almata da calıstım 18 ay sonra gorevım bıtı turkıye geldım tekraa cımtas fırmala suduarabıstana gıtım 18 ay clıstım ıs bıtımı turkıye gelım sımdı bos dayım tekfen fırma la calısmak ıstıyorum bana bu ımkanı verısenız sevenırım saygılarıma celal er 05416831449

commenter

panel üretmekte olon çelikpanda 5 yıl çalıştım makina operatörlügü yaptım forklift sertifikasına sahibim valeo otomotiv firmasında çalışmak istiyorum bana bu imkanı verirseniz sevinirim saygılarımla ümit kızılay 05357926018

commenter
mehmet akar | Ekim 4th, 2011 at 11:43

mobil vinç opr tüyüm kazakistan da atravoda sarılarda gate santiyesinde çalıştım baba kurtarma rusyada krasnodor rönesans şantiyesinde çalıştım enka kazakistan ve rusya türkiyede sarılar ist bağcılar mahmut bey metro istasyonuda çalıştım. aydın vinçle çalıştım kullandığım makinalar paletli lr280 lr200 lr160 lastikli mobil ltm 1200 ltm 1160 ltm 1100 krupp koles vs 10 yıllık iş tecrübesi sizinle çalışmak isterim saygılarımla
tel 0544 736 92 06

commenter
Fazlı aslan | Şubat 1st, 2012 at 12:37

2010-1012 karakay86 da çinko kaplama ve vardiye sorumlusu olarak çalıştım.Kalite ve svkiyatta yaptım.2003-2007 debant tekstil firmmasında depo sevkiyatta yazıcı ve vardiye sorumlusu olarak çalıştım.İflas edince çıktım.2007-2009 opsan firmasında pres oparatörü olarak çalıştım.Krizden dolayı çıkardılar.forklift ehliyeti var tercübe yok.05549213318

commenter
Mustafa DOĞAN | Mart 16th, 2012 at 09:13

03,02,1965 doğumluyum.19,10,1983 ssk giriş.. 1997,,2004,arasında 2712 bağkur ..toplamda 4612 pirimim var..1.11.06.2008 kalp krızı geçirdim..2.10.09.2008 bypass 4 damar değişti..3.ŞAH damarımdan sağ taraf tam ,sol taraftanda %32 kapalı ..4 karabük devlet hastanesine 2 sefer müracatında olumsuz yanıt aldım sgk genel müdürlüğü kabul etmedi buna karşılık karabük devlet hastanesinden iş göremez raporu olarak % 80 olarak aldım olmadı, hakem olan ANKARA numune hastanesi dende % 65 rapor aldım raporuma istinaden yine maluliyetimi kabul edilmedi ne yapmalıyım başvurduğum heryerden olumsuz cevap aldım ,2 çocuk var okula giden hiç bişey yapamıyorum çalışamıyorum napmalıyım yardımcı olabilirmisiniz olabileceğinizdende eminim şimdiden teşşkkürler.saygılar .
Yalnız 3,5 yılı tamamlayamadım 694 güne ihtiyaç var..
Adres: Atatürk mah. cumhuriyet geçidi no:6
Safranbolu/KARABÜK
Tel:0 542801 8220

commenter
Mustafa DOĞAN | Mart 16th, 2012 at 09:21

Sayın başbakanım.en sonunda sizede yazmaya karar vardim saygılar sevgiler ALLAH YARDIMCIMIZ OLSUN..ALLAHA EMANET OLUN,,,

commenter

inşaat işinde tecrübeli düz işçi olarak çalışmak istiyorum murat çiğdem domaniç kütahya 5445046922

commenter

önlisans lojistik mezunuyum.Lojistikle ilgili her alanda çalışa bilirim.almış oldugum sertifikalarım şunlar: Eğitim sertifikası(yönetim becerileri-liderlik-takım çalışması) Etkili iş görüşmesi ve mülakat teknikleri. Üniversitede kariyer yolculugu. Yetenek pazarlama sanatı. Marketing skills art. Journey of the career at university. Bussiness meeting & ınterview technigues.

Cevapla

Ad:
Email:
Yorum:
?
window machinery pvc window machine window machinery pvc window machine