İş ararken

İş bulmak kolaydır ancak iş aramak kolay değildir. Size uyan bir iş bulmanız için iyi yaptığınız becerilerinizi ve nasıl bir işte çalışmaktan memnun olacağınızı iyi bilmeniz gerekiyor.
-
-
-

a) İş olanakları hakkında bilgi almak için şu kaynaklardan faydalanabilirsiniz;

- İlk olarak işkur’a başvurup kayıt yaptırmalısınız. Kendinize uyan işler hakkında bilgi almalısınız. İşkur danışmanlarından yardım alabilirsiniz.

- İlanlara bakmalısınız. Gazete ilanlarından da kendinize uygun işi bulabilirsiniz. Bölge gazetelerine bakmanız daha faydalı olacaktır. Örneğin; Hürriyet Akdeniz eki.

- Çevrenize danışmalısınız. Beceriniz üzerine iş aradığınızı tanıdığınız herkese söylemelisiniz. Böylece çevrenizdeki insanlarda çevresine bunu bildireceklerdir. Daha sağlıklı bir iş bulmanızı sağlayabilir. Şu arkadaşım iş arıyordu size faydası dokunabilir tarzında…

b) Size iş verebilecek insanları listeleyin.

- Bu kişilerle bağlantı kurun ve girimlerinizin sonuçlarını ayrıntılı şekilde kayıt edin. (firmanın adı, adresi, bağlantı kurulan kurum ve kişi gibi)

c) Aynı gün içinde başvuracağınız işyerlerinin birbirine yakın olmasını sağlayın.

- Bu pek mümkün olmayabilir ama gerçekleştirebilirseniz size vakit kazandırır ve ulaşıma harcanan para minumuma iner.

d) Çalışın, çalışın ve tekrar çalışın.

- Kendinize hedef belirleyin. Bugün bu yerlere iş başvurusunda bulunacağım gibi. Ve o hedefinizi gün içinde mutlaka bitirin.

e) Esneyin.

- Teklif edilen iş sizin mesleğinizle bire bir uyuşmayabilir. Bu işte alışık olduğunuz iş saatleri veya seyahet etme zorunlulukları doğabilir. Bunları kabullenmeniz gerekebilir. Yeni iş teklifinizi uzun vadeli olarak düşünmekten çekinmeyin.

f) En son çalıştığınız yerde aldığınız miktardan daha az kazanacağınız işleri sakın elemeyin!

- Ücretle beraber sağlanan pirim, yemek, konaklama, yol masrafı gibi olanaklar hesaplandığında önceki işinize göre daha avantajlı olabilir. Bu maddeleride mutlaka inceleyip hesaplayın.

g) İşvereninizle bağlantı kurmak için mutlaka telefon kullanın.

- İş arayanlar iş görüşmeleri için genellikle klasikleşmiş birkaç yönteme güvenirler. Bahsedilen bu yöntem ucuz olduğu için tercih edilir. Mail ve anlış yazışma adreslerinden bahsediyoruz. Bu sizi pek ciddiye almayacakları anlamına gelir. İşvereninizle telefonla yada yüzyüze konuşmanız mutlaka daha faydalı olacaktır.

Google Aramaları:

Benzer YazılarYorum yok.“İş ararken”

Cevapla

Ad:
Email:
Yorum:
?
window machinery pvc window machine window machinery pvc window machine