İş garantili kurslar başladı

Bornova Oto Tamircileri ve Sanatkarları Odası ile İŞKUR’un ortaklaşa başlattığı ‘Oto Mekatroniği’ kursu, odanın 3. Sanayi Sitesi’ndeki Ar-Ge uygulamalı eğitim merkezinde başladı.

İşsizlere yönelik olarak düzenlenen kurslar 29 Nisan’a kadar sürecek. İŞKUR, kursa katılan 20 gence eğitime geldikleri her gün için 15 lira harçlık verecek ve eğitim süresince sigortalarını karşılayacak. Kursiyerler toplam 330 ders saati teorik ve uygulamalı eğitim alacaklar. Eğitim sonunda başarılı olanlara MEB ve İŞKUR onaylı Kurs Bitirme Belgesi verilecek ve en az 5 kişi sigortalı bir işe yerleştirilecek. İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu, gelişen teknolojinin meslek eğitiminin önemini artırdığını söyledi.
‘Ne iş olsa yaparım’ devrinin kapandığını belirten Mutlu, ‘İşletmeler artık işinin ustası, ehil kalifiye elemanlara ihtiyaç duyuyor. Esnaf teşkilatı olarak piyasalarda ihtiyaç duyulan ara elemanları yetiştirmeye özen gösteriyoruz” diye konuştu.

Yurtdışından talep var
Bornova Oto Tamircileri ve Sanatkarları Odası Başkanı Uğur Dömek ise, İşgücü Yetiştirme Kursu’nda 9 başlık altında eğitim verdiklerini söyledi. Dömek, kursiyerlerin benzinli motorlarda yakıt enjeksiyon sistemleri, dizel motorlarında enjeksiyon sistemleri, temel eğitim, aktif-pasif emniyet sistemleri, otomotiv diagnostiği, oto klima gazı gibi konularda eğitim gördüklerini anlattı.

Evler nakışla süsleniyor
Konak Belediyesi Agora Semt Merkezi bölgede yaşayan vatandaşların uğrak merkezi haline geldi. En çok sevilen el işlerinden olan elde kurdele nakışında öğrenciler, havlulara, masa örtülerine, yastıklara hatta kıyafetlere nasıl kurdele süsü yapılacağını öğreniyor. Çarşamba, gün boyu devam eden kursa 17-45 yaş arası kadınlar katılıyorlar. Giysilerde, aksesuarlarda, ev dekorasyonunda kullanılan kurdele nakışı kursun toplam 13 öğrencisi var.
Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan, “Süslemeleri, ev hanımları, özellikle evde kullandıkları tekstil ürünlerine uyguluyorlar. Böylece kadınlarımız çok düşük maliyetlerle evlerinde değişik bir hava yaratabiliyorlar” dedi.

Vergide hedef çocuklar
İzmir Vergi Dairesi Başkanı Mustafa Gürhan Acar, hedeflerinin çocuklara yönelik çalışmalar yaparak vergi bilincini arttırmak olduğunu söyledi. Vergi Haftası dolayısıyla İzmir Valisi M. Cahit Kıraç’ı ziyaret eden İzmir Vergi Dairesi Başkanı Mustafa Gürhan Acar, İzmir’in vergi açısından çok önemli bir kent olduğunu, Türkiye genelinde toplanan verginin yüzde 11’lik bölümü ile İstanbul ve Ankara’nın ardından 3. sırada geldiğini söyledi. Tahsilat oranının diğer illere göre çok yüksek olduğunu anlatan Acar, hafta boyunca okullarda, konferanslar düzenleyeceklerini, çocuklara hediyeler vereceklerini anlattı.

Bir önceki yazımız olan Camilerde hutbeyle işsiz aranacak başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Google Aramaları:

Benzer YazılarYorum yok.“İş garantili kurslar başladı”

Cevapla

Ad:
Email:
Yorum:
?
window machinery pvc window machine window machinery pvc window machine