İşi Bırakmamanız İçin 10 Sebep

Şuan çalıştığınız işten ayrılmak ve yeni bir iş bulmak konusunda kararsız mısınız? Tabi ki mutsuz olduğunuz bir ortamda çalışamazsınız, ama işten ayrılmadan önce bir kez daha düşünün ve şimdi sizlere anlatacağımız 10 sebebe dikkat edin.

 

 1. 1. Mutluysanız:

Eğer yaptığınız işte kendinizi iyi hissediyorsanız, iş ortamında huzurlu ve mutluysanız farklı sebeplerle işi bırakmayın. Çünkü işini severek yapanlar daima başarılı olurlar. Bu haz duygusu iş verimini de artırır ve sizi daha üretken yapar. Buda kısa sürede işinizde yükseleceğiniz anlamına gelir.

 

 1. 2. Öğreniyorsanız:

Bazı iş yerleri işçilerini çeşitli kurslara gönderir. Eğer sizinde çalıştığınız yerde böylesi bir fırsatınız varsa o işi asla terk etmeyin. Örneğin Arkas Holding’te çalışan bir Makine mühendisini ele alalım. Bu mühendis İspanya ile ilişkileri yönetiyor olsun. İngilizcesi olan ancak İspanyolca bilmeyen bu mühendisi, çalıştığı iş yeri muhtemelen bir dil kursuna gönderecektir.

 1. 3. Firmanız İşe Alımlara Önem Veriyorsa:

Firmanız artık gösterişli iş alımları yapmıyor olabilir. Ancak zamanla oluşan aşınmalar sonucu firmanız gereken personel değişikliklerini yapıyor mu? Herkes firmasının var olan başarısını tehlikeye atmadan daha başarılı bir sonuca odaklanabildiğini görmek ister.

 1. 4. İş Yeriniz Çalışanlarını Dinliyorsa:

Çalışanlar, iş yerleri için en büyük değerdir. Bunun farkında olan firmalar işçilerine herzaman kulak verir. Eğer firmanızda bir sorun varsa ve iş yeriniz size fikir danışıyorsa, o iş yeri sizin için önemli olmalıdır. Ayrıca kimi iş yerlerinde şikayet ve öneri kutuları yer alır. Görüşlerinizi her zaman açık ve net bir biçimde patronunuza ulaştırmayı ihmal etmeyin ve böyle bir iş yerinden ayrılmayı düşünmeyin.

 1. 5. İşyerinizin Bir Planı Varsa:

İş yerinizin yıllık yada daha uzun süreli bir hedefi var mı? Ve bu hedeflere ulaşmak için bir plana sahip mi? Net hedefler hem çalışanlar için, hem de firmaların daha kapsamlı çalışmalara girmesine sebep oldukları için firmalar açısından büyük önem teşkil eder.

 1. 6. Firmanız Krizleri Atlatabiliyorsa

Her firma ekonomik krizlerden nasibini alır. Ancak firmanız deneyimli ise bu sorunların üstesinden her zaman gelecektir. Eğer böyle bir yerde çalışıyorsanız sizde işinize iki elle çalışmalısınız. Kazanabilmeniz için önce kazandırmanız gerektiğini unutmayın.

 1. 7. Firmanızda Yükselebiliyorsanız

Bu madde çalışanların firmanın en değerli varlığı olmasına dayanır. Firmanız çalışanlarını ödüllendiriyor ve düzenli olarak zam yapıyor mu? Terfiler ve zamlar firmanızın sizin üzerine yatırım yapmak istediğini gösterir. Eğer ki böylesi bir iş yerinde yükselebileceğinize inanıyorsanız, sabırlı olmayı da bilmelisiniz.

 1. 8. İş Yeriniz Ekonomik Durumu Hakkında Dürüstse:

Eğer iş yeriniz çalışanlarıyla sadece başarılarını değil de her şeyini paylaşıyorsa, iyi br yerde çalışıyorsunuz demektir. Böylesine bir iş ortamında sizlerde daha kararlı çalışabilirsiniz. Kendinizi adeta ortak gibi hissedebilirsiniz ve böylece performansınızı da arttırabilirsiniz.

 1. 9. Başarılarınız Ödüllendiriliyor mu:

Diyelim ki bir firmanın dış ticaret bölümünde çalışmaktasınız. Almanya ile iyi bir iş bağlantısını kişisel girişimlerinizle kurdunuz. O zaman kendinize sorun. İş yeriniz bunu görmezden mi geliyor yoksa sizi ödüllendiriyor mu. Bunun cevabına göre o iş yerinde kalmayı Ya da gitmeyi planlayabilirsiniz.

10. Pazartesiyi İple Çekiyorsanız:

Tatil bitse de işime dönsem diyorsanız, evdeyken bile işi düşünüyorsanız, iş yerinize aşıksınız demektir. Böylesine bir ortamda daima verimli olacaksınızdır. Ayrıca kariyerinizde yükselip çok daha iyi yerlere ancak işinizi severek ulaşabileceğinizi unutmayın.

 

Durumunuzun Farkına Varın:

Eğer ki çalıştığınız yerin size uygun olmadığını düşünüyorsanız durumunuzu değerlendirin. Bunu yaparken şimdi anlatacağımız dört kriter sizlere yardımcı olacaktır.

 1. 1. Sorun Tespiti

İş yerinizle ya da iş arkadaşlarınızla önemli bir sorununuz mu var? O zaman önce çözüm yollarını arayın. Ancak sorun hallolacak gibi değilse iş değiştirmek kaçınılmaz olacaktır. Böyle durumlarda işten ayrılmak en yararlısıdır. Çünkü mutlu olmadığınız bir ortamda çalışmak sizlere Hiçbir şey kazandırmayacaktır.

 1. 2. Kariyerinizi Değerlendirin.

Eğer var olan işinizde başarılı bir biçimde çalışıyorsanız ama mevkiiniz hala aynı ise, bu durumu değerlendirmelisiniz. Bölesi bir ortamda size değer verilmediği çok açıktır. İşçisinin değerini bilmeyen bir firma ile de çalışmak ne kadar doğru siz karar verin.

 1. 3. Cv’nizi Güncelleyin:

Şu anki pozisyonunuzda çok mutlu da olsanız, özgeçmişinizi daima güncellemelisiniz. En başarılı firmanın bile nelerle karşılaşabileceğini asla bilemezsiniz.

 1. 4. Bağlantı Kurun:

Var olan işinizde ne kadar iyi olursanız olun bağlantılarınızdan asla vazgeçmeyin. Çünkü kimsenin işi garanti değildir. Benzer şirketlerle bağlantı kurup piyasayı sürekli takip edin ve kendinizi bu doğrultuda geliştirin.

 

Bir önceki yazımız olan Dünya Devi Best Buy, Çin ve Türkiye’deki mağazalarını kapatma kararı aldığını açıkladı. başlıklı makalemizde best buy, best buy 2011 ve best buy ankara hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

Benzer Yazılar1 Yorum var "İşi Bırakmamanız İçin 10 Sebep"

commenter

teşekkürler gerçekten çok yararlı bilgiler

Cevapla

Ad:
Email:
Yorum:
?
window machinery pvc window machine window machinery pvc window machine