İşten Ayrılmak

Bir işi herzaman işveren sonlandırmaz, bazen bazı durumlarda kendimizde istifa etmek durumunda kalabiliriz. Ama önemli olan iyi bir izlenim yaratmış olmak ve çıktığımız kapıyı kapamamaktır. Bu yazımızda sizlere nasıl kibarca istifa ediliri anlatıcağız.

Öncelikle neden iş bırakılır, bunun üzerinde duralım. Belki işyerinin bulunduğu yeri sevmmiyorsunuz, evinize çok uzak, belki başka bi şehre taşınıcaksınız, belki maaşınız az geliyor, daha iyi bir iş buldunuz. Bir sürü sebep olabilir. Ama nasıl istifa etmelisiniz önemli olan budur. İstifa ederken kesinlikle bir sebep belirtin ve patronunuza kendinizi küstürmeyin. İstifanızdan 2 hafta öncede kesinlikle haber verinki iş yerinizde madur olmasın, yerinize eleman bulsun. Ve en önemlisi eski işyerinizle irtibatı koparmayın, arkadaşlarınızla bağınızı sürdürün. Ayrıca iyi bir referans için temiz bir geçmiş bırakmakta çok önemlidir bunu asla unutmayın.

Doğru kişilere teşekkür etmek: Çevrenizle sıcak ilişkiler kurun ve kariyerinize ileride yardımcı olabilecek kişileri tanımlamaya çalışın. Sunduğu olanaklar için patronunuza teşekkür edin ve onlar ve şirket için harcadığınız zamanı doğru olsa da olmasa da çok değerliymiş gibi gösterin. Eğer yardımcı olabileceğiniz bir şeyse, kimseye size gücenmesi için bir bahane vermeyin. Şirketteki diğer yönetici ve önemli idarecilerle konuşmayı deneyin. Bir ekip olarak çalışmaya değer verdiğinizi bilmelerini sağlayın, onlarla olan ilişkiniz dolaylı da olsa. Biraz yağcılık kimseye zarar vermez.

Temiz bir masa bırakmak: İşten ayrılmadan önce yarım kalan işlerinizi bitirin. Aksi taktirde sizin yerinize gelen bocalayacak ve durumu patrona bildirecektir Böyle yaparsanız, tüm iyi ilişkileriniz bir anda yok olabilir. Bitmemiş işleri halletmeyi ve masanızı bir sonraki çalışan için hazır ve nazır bırakmayı amaç edinin. Kimseyi arkanızdan kötü konuşturmayın.

Yapılması gerekenleri düzgün bir şekilde yaparsanız, herkese ne kadar profesyonel olduğunuzu da göstermiş olarak son birkaç haftayı tolerans gösterilerek atlatabilirsiniz. Eğer son bir prim peşindeyseniz, işinize odaklanmanız her zamankinden daha önemlidir.

Devir teslim dökümanı hazırlamak: İş yerinizi sevmiyor da olsanız, en azından ardılınıza devretmeniz gereken dökümanları hazırlamanız gerekir. Önemli dosyaların nerede tutulduğu, şifrelerin, ofis dışı ilişkilerin, tedarikçiyle olan özel hattın ve anlaşmalar ve ticaret sırasında dikkat edilmesi gereken püf noktaların paylaşılması yeni kişiyi bilgilendirmek için gereklidir. Önemli telefon numaralarını, email adresleri gibi iletişim bilgilerinide ardılınıza bildirmelisiniz.

Yeni işyerinizde ise asla boşboğazlık yapmayın. Eski işyerinizi kötülemeyin. Unutmayalımki herzaman patronlar klübü vardır ve işverenler birbirini tanıyor olabilir. Aldığınız maaştan ve imkanlardan söz etmeyin. Sırlı olmak herzaman iyidir ancak bunu yaparkende mütevazı olmayı unutmayın.

Bir önceki yazımız olan İş ararken başlıklı makalemizde iş aramak, iş bulmak ve iş ilanları hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

Benzer YazılarYorum yok.“İşten Ayrılmak”

Cevapla

Ad:
Email:
Yorum:
?
window machinery pvc window machine window machinery pvc window machine