Sahip Olunması Gereken 7 Özellik

Eğitim hayatınız bittiğinde iş hayatına atılacaksınız, ancak kendinize şu soruyu sormaktan kaçınamıyorsunuz: Hiç iş deneyimim olmadı, nasıl iş bulabilirim? Öncelikle kendinize güvenmelisiniz. Kendine güvenmeyen birini kimse işe almak istemez. İkinci yapacağınız şey ise uzmanlaştığınız alanla ilgili özelliklerinizi ortaya çıkarabilmek ve bunu iş verene sunabilmektir.
Ünüversite Sizi Gerçek İşdünyasına Hazırlar
Ünüversite yaşamı ile iş yaşamı arasında doğrudan olmasada çok güçlü bir bağ vardır. Okul hayatınız boyunca; ödev hazırladınız, oda arkadaşınıza yardım ettiniz, geçiminiz için ekonomik planlar yaptınız, bütçenizi doğru kullanmayı öğrendiniz, belkide öğrenci klüplerinde yöneticilik yaptınız. Bu faaliyetlerin ehr biri aslında sizi iş yaşamına hazırladı. Bu sebeplerle deneyimsizim dememelisiniz.
Ekonomi alanında çalışan, ancak sosyoloji öğrenimi gören bir öğrenci olduğunuzu varsayalım. Ekonomi ve işletme öğrencileri mülakatlarda ekonomistlerden alıntılar yaparken, siz hayatın anlamından bahsederseniz başarısız mı olursunuz? Kesinlikle hayır! Kritik düşünme ve yazma yetenekleriniz potansiyel firmanız üzerinde çok önemli bir etki bırakabilir. Sosyoloji kulübünün saymanlığını yaparken edindiğiniz para yönetimi yeteneklerini de unutmayın! Ayrıca bu alanda daha fazla şansa sahip olmak istiyorsanız ticaret kurslarına gidebilir veya bir bankada staj yapabilirsiniz.
Sosyal bilimler iş dünyası için çok önemlidir. Teknik bilgi gerektiren alanlar hariç, etkili düşünebilme, strateji geliştirebilme, iletişim sağlayabilme gibi özellikleriniz varsa, bir işveren için çok değerli olduğunuzu bilmelisiniz. Zaten patronunuz işinizle ilgili size gerekli staj ve eğitimi sağlayacaktır. Yeterki sizdeki cevheri farkedebilsin.
İş Dünyasında Aranan Özel Yetenekler
İşe alım kriterleri üzerine araştırma yapan uzmanlar, sektör ne olursa olsun firmaların işe alımlarda bazı temel yeteneklere çok önem verdiğinin altını çizmişlerdir. Bu yeteneklerin çoğunuda farkında olmadan zaten ünüversite yaşamımız boyunca kazanmaktayız. Şimdi bu kriterlerden bazılarına değinelim:
Eleştirel Düşünebilme: Bir konuya farklı açılardan bakabilme yeteneğidir. Yani birşeyi olduğu gibi kabullenmek yerine onu sorgulamak ve farklı yönlerini kavrayabilmektir.
İletişim: Etkili konuşabilme ve karşısındakini ikna edebilme yeteneğidir.
Öngörülü Olmak: Analizlere dayanarak ileriyi tahmin edebilmektir. Örneğin Libyada yaşanan krizlerden yola çıkarak petrol fiyatlarının artacağını tahmin etmek.
Bireysel Motivasyon: Bir işin altından rahatlıkla kalkılabileceğinin gösterilmesidir. İşe istekli olmaktır.
Evrensel Düşünebilme: Herkesle heryerde iletişim kurabilmek uyumsağlayabilmektir. Özellikle yurtdışı iş yaşamında çok önemlidir.
Takım Çalışması: İş arkadaşlarıyla uyum sağlayabilme yeteneğidir. Futbol nasıl bireysel oynanmıyorsa iş yaşamıda böyledir. Ekip ruhunu taşıyan kimseler herzaman daha başarılı olurlar.
Bilgi Yönetimi: Araştırmaları objektif yollarla geliştirebilmektir. Bunun için bilgiye ulaşmayı büyük bir merakla arzulamalıyız.
Eğer kendinizde bu özelliklerin olduğuna inanıyorsanız onları çekinmeden ön plana çıkarın. Keza günümüz iş yaşamında bu özelliklere sahip kimseler herzaman değerlidir.

Bir önceki yazımız olan Cv Hazırlama Teknikleri - Bölüm 3 başlıklı makalemizde cv hazırlama örnekleri, cv hazırlama pdf ve cv hazırlama sitesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

Benzer YazılarYorum yok.“Sahip Olunması Gereken 7 Özellik”

Cevapla

Ad:
Email:
Yorum:
?
window machinery pvc window machine window machinery pvc window machine