webSPELL kurulumu resimli anlatım

Gerekli dosyalar:

1-webSPELL 4.2.2a
download link : http://www.webspell.org/download.php?fileID=39
———————-
2-Cute FTP Professional 8.3.3
download link : http://www.gezginler.net/modules/mydownloads/visit.php?lid=1144

—————————————————————————- 

İlk önce webSPELL 4.2 sürümünü(yeni sürüm) indirip masa üstünde bi klasöre çıkarın. cute ftp programını indirip kurun. resimdeki şekilde ftpye giriş yapın. webspell kuracağınız dizin “httpdocs” dizinidir. bazılarınızda public_html de olabilir.

1 webSPELL kurulumu resimli anlatım
Aşağıdaki 1 numaralı kısımdan masaüstüne çıkardığınız webSPELL 4.2 sürümünü buluyosunuz. 2 numaralı kısımda bulunduğunuz dizini gösteriyor. resimde görüldüğü gibi yapın.

2 webSPELL kurulumu resimli anlatım
resimdeki 2 numaralı kısma gelip ctrl a yapın. sonra 1 numaralı kısma sürükleyin, upload başlayacaktır. 3 numaralı kısımda upload durumunu görebilirsiniz.

3 webSPELL kurulumu resimli anlatım

yükleme bittikten sonraki ekran aşağıdaki gibi olacak.

4 webSPELL kurulumu resimli anlatım

yapmış olduğumuz işlem kuracağımız webSPELL dosyalarını ftpye upload etmekti. sıra geldi kuruluma. tarayıcınızın adres satırına http://www.sitenizinadı.com/install yazıp entere basın. kurulum sayfası aşağıdaki gibi olacaktır. “continue” tıklayın.

5 webSPELL kurulumu resimli anlatım

lisans anlaşmasını kabul edip continue tıklayın.

6 webSPELL kurulumu resimli anlatım

aşağıda webSPELL’in kurulacağı dizin görünüyor. sizde http://www.sitenizinadı.com şeklinde olmalı. ben örnek kurduğum için /esc dizinine kuruyor kafanızı karıştırmasın. continue tıklayın.

7 webSPELL kurulumu resimli anlatım

bu bölüm çok önemli. resimdeki listede bulunan bütün dosyalara ftpden erişim izni vereceğiz. chmod değerini 777 olarak değiştireceğiz. yani sitenize girenlerin o dosyaları görebilme, görüntüleyebilme, değiştirme izni anlamına geliyor. sitenize girenlerin dosyaları değiştireceği anlamına gelmiyor. bir kaç örnek vereyim. mesela yorum yaparken güvenlik kodunun görünmesi, üye olduktan sonra avatar yüklemesi gibi izinleri sağlıyor bu.

8 webSPELL kurulumu resimli anlatım

yukarda bulunan resmin listesinde bulunan bütün dosyalara aşağıda belirttiğim ayarı yapacaksınız. örnek olarak “_mysql.php” dosyasında gösteriyorum. chmod değerini değiştireceğiniz dosyaya sağ tıklayıp özelliklere gelin. resimde görünen ayarı uygulayın. yukarıdaki listede kırmızıyla yazılı bütün dosyalara aynı ayarı uygulayın.

9 webSPELL kurulumu resimli anlatım

hepsini yaptıktan sonra sayfayı yenileyin. aşağıdaki gibiyse tamam demektir. eksikleriniz varsa kırmızı şekilde size belirtecektir. continue tıklayın.

10 webSPELL kurulumu resimli anlatım

aşağıdan continue tıklayın.

11 webSPELL kurulumu resimli anlatım

geldik en önemli kısma. burası çok önemli. gerekli yerlere ne yazacağınızı bilmiyorsanız domaini aldığınız yerle iletişime geçin size yardımcı olurlar. gerekli alanları doldurtuktan sonra continue tıklayın.

12 webSPELL kurulumu resimli anlatım

aşağıdaki ekran gelince siteniz kurulmuş olacak. webSPELL’in default teması yüklü olarak. son olarak ftpden install klasörünü silin ve _mysql.php dosyasının chmod değerini 644 olarak değiştirin.

13 webSPELL kurulumu resimli anlatım

işte siteniz
14 webSPELL kurulumu resimli anlatım

webspell tema yüklemeyi birdahaki yazımızda anlatıcam.

Bir önceki yazımız olan Türk eğitim vakfı burs başvurusu 2011 başlıklı makalemizde burs başvurusu için cv örnekleri, burs başvurusu için özgeçmiş dilekçe örneği ve burs için cv hazırlama hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

Benzer Yazılar1 Yorum var "webSPELL kurulumu resimli anlatım"

commenter

teşekkür ederim

Cevapla

Ad:
Email:
Yorum:
?
window machinery pvc window machine window machinery pvc window machine