Yıl sonunda 200 bin kişi işe alınacak

TİM, hracatçıların üretimden istihdama, döviz kurlarından ihracata kadar beklentilerini içeren 2011 yılının ilk üç ayına yönelik ‘İhracatçı Eğilim Anketi’ sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. 2011 yılı ilk çeyreği değerlendirme ve ikinci çeyreği beklenti anketi sonuçlarına göre ihracatçıların yüzde 54.2’sinin üretimi, yüzde 56.3’ünün ise ihracatı arttı. 2011 yıl sonu itibariyle ihracatçılar, yüzde 52.4 oranında ekonominin daha iyiye gideceğini ifade etti. “Ekonomik durum değişmeyecek” diyenler ise yüzde 37.9 oldu. Anket sonuçlarını değerlendiren TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, ihracatçıların temkinli bir iyimserlik içinde olduklarını belirtti. İhracatçıların karşılaştıkları sorunlarda ilk sırayı hala döviz kurları probleminin yer aldığını ama oranının düştüğünü vurgulayan Büyükekşi, “Merkez Bankası’nın kasım ayından beri aldığı tedbirler ihracatın artmasını sağladı ve bu iyimserlik anketimize de yansıdı. Merkez Bankası’nı sorun olarak gören ihracatçıların oranı yüzde 85’lerden yüzde 68’lere düştü” diye konuştu.

Büyükekşi, firmaların neredeyse yüzde 60’ının hammadde ve aramalı fiyatları ile enerji maliyetlerini büyük oranda sorun olarak gördüklerine de dikkat çekti.

-İSTİHDAM ARTACAK-

Ankete katılan firmaların verdiği bilgilere göre 2011 yılı ilk çeyreğinde firmalar ortalama 174 kişiyi çalıştırırken yeni istihdam ortalama rakamı ise 19 olarak ortaya çıktı. Firmalar, yılın sonunda ortalama 11 yeni çalışanı istihdam etmeyi planladıklarını anket sonuçlarında ifade etti. Büyükekşi, firmaların verdikleri ortalama rakamlara göre yıl sonunda toplam yeni istihdam beklentisinin yaklaşık 200 bin kişi olacağını söyledi.

-LİBYA SIKINTISI-

2011’in ilk anketinde ihracatçılara 2 yeni soru yöneltildi. Buna göre TİM’in 2023 planlaması, yeni logosu ve yeni internet sitesinin beğeni ve bilinirliliğine yönelik ilk soruya ihracatçılar 4’de 3 oranında olumlu yanıt verdi. İkinci yeni soru ise Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da yaşanan olayların ihracata etkisi üzerine oldu. Firmaların yüzde 57’si bu bölgelere ihracatı olduğunu belirtirken, konuyu değerlendiren TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Firmalar yaklaşık yüzde 64 oranında bölgeye olan ihracatlarının azaldığını söylüyor. 1-9 Mayıs tarihleri arasında en fazla düşüş Libya’da yaşandı ancak Mısır’a yaşanan ihracatta ise artış var” dedi.

-“SURİYE’YE İHRACATTA DÜŞÜŞ YAŞANMADI”-

Yılbaşından itibaren ise başta yüzde 61’lik düşüşle Libya olmak üzere; Bahreyn, Cezayir, Mısır, Tunus ve Yemen’e yapılan ihracatta düşüş olduğunu vurgulayan Büyükekşi, “Bu rakamlar düşüşün ekstra bir siyasi problem yaşanmazsa önümüzdeki aylarda telafi edilebileceğini gösteriyor. Yılsonuna kadar 7 ay zaman var ve biz bu sürede Libya hariç düşüş olan diğer ülkelerde durumu düzeltiriz” diye konuştu. Büyükekşi, Suriye’de ise bir düşüş yaşanmadığını sözlerine ekledi.

-FİRMALARIN YÜZDE 48’İ ÜRETİMİN YILIN İKİNCİ YARISINDA ARTACAĞINI SÖYLEDİ-

TİM anketine toplam 531 firma katıldı. Bu firmaların yüzde 27’sini tekstil, hazırgiyim, deri ve halı firmaları oluştururken onları sırasıyla, bitkisel ürünler, demir çelik, hububat bakliyat ve otomobil ve diğer firmalar takip etti.

Firmaların yüzde 48’i yılın ikinci yarısında üretimin, yüzde 51.2’si ihracatın, yüzde 42’si ise kapasite kullanım oranlarının artacağını söyledi.

-ENERJİ TÜKETİMİNDEKİ ARTIŞ YÜZDE 56 OLDU-

İlk çeyrekte elektrik enerji tüketimindeki artış yüzde 56 olurken kullanılan enerji türünde ilk sırada yüzde 63.1 ile elektrik enerjisi geldi. Doğalgaz tüketimi ise yüzde 49’da kaldı. Firmalar yılın ilk çeyreğinde hammaddelerinin yüzde 65.5’ini yurtiçinden temin ederken yüzde 31 oranında firma ilk çeyrekte yeni pazarlara girebildi. İkinci çeyrekte firmaların yüzde 18.3’ü Rusya’yı ilk sırada girilecek yeni pazar olarak tanımladı.

-FİRMALARIN YÜZDE 32.2’Sİ DIŞ FİNANSMAN TALEBİNDE BULUNDU-

Ankete göre firmaların yüzde 32.2’si dış finansman talebinde bulundu ve bu talebin yüzde 85.1’i özel bankalardan sağlandı. Dahilde İşleme Rejimi (DİR) yüzde 49.2 ile firmaların en çok yararlandığı devlet desteği oldu. Bunu, yüzde 36.2 ile fuar teşvikleri ve yüzde 24.5 ile yatırım teşvikleri izledi. Yılın ilk çeyreğinde yüzde 13 olan Ar-Ge desteklerinden yararlanma oranının, ikinci çeyrekte yüzde 69 artacağı beklentisi de ankete yansıdı.

-İKİNCİ ÇEYREKTE BÜYÜME BEKLENTİSİ YÜZDE 5.7-

İhracatçılar ankette, Nisan-Haziran dönemi Dolar beklentilerini 1,55, euro beklentilerini ise 2,18 olarak tespit etti. Aynı döneme yönelik büyüme beklentisi ise yüzde 5.7 oldu.

-FİRMALAR TİM YÖNETİMDEN 14 AYRI TALEPTE BULUNDU-

Firmalar son olarak TİM yönetiminden 14 ayrı talepte bulundu. Yüzde 8.3 gibi yüksek bir oranda “Devlet teşviklerinin artırılması, anti damping, vergi ve yükümlülük maliyetlerinin uygun hale getirilerek rekabet gücünün artırılması” talebi ilk sırada geldi.

Bir önceki yazımız olan Çalık Holding iş başvurusu insan kaynakları 2011 başlıklı makalemizde çalık holding eleman alımı, çalık holding iletişim ve çalık holding iş başvuru formu hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

Benzer YazılarYorum yok.“Yıl sonunda 200 bin kişi işe alınacak”

Cevapla

Ad:
Email:
Yorum:
?
window machinery pvc window machine window machinery pvc window machine